W Polsce coraz większa liczba kierowców staje do walki o sprawiedliwe odszkodowania powypadkowego z OC sprawcy wypadku. Niestety, jak pokazuje wiele przykładów, zmagania z towarzystwami ubezpieczeniowymi nie zawsze prowadzą do satysfakcjonującego finału. Wyceny odszkodowania są bardzo często zaniżane. Odzyskanie należnych pieniędzy to żmudna przeprawa związana z mnóstwem utrudnień. Czasem warto zwiększyć swoje szansę i zapytać o radę specjalistów, którzy udzielną wsparcia w walce o odzyskanie pieniędzy. Nasi eksperci podpowiedzą, jak uzyskać najwyższe odszkodowanie za wypadek za uszkodzony samochód lub zaproponują dopłatę do odszkodowania.
Kiedy i jak wystąpić o odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy?
O wypłacenie pieniędzy z polisy możemy się starać, kiedy byliśmy uczestnikami wypadku drogowego i to my jesteśmy stroną poszkodowaną. Już na miejscu musimy pamiętać o tym, by spisać oświadczenie, w którym sprawca przyzna się, że to on zawinił i spowodował kolizję. W tego typu dokumencie muszą znaleźć się: dokładnie dane kierowcy, numer jego polisy ubezpieczeniowej, numery rejestracyjne pojazdów oraz data, miejsce i informacja w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia. Jeśli osoba winna kolizji nie chce przyznać się do winy – wezwijmy na miejsce policję. Sporządzi ona protokół, który niezbędny będzie podczas uzyskiwania pieniędzy z polisy sprawcy.
Kolejnym naszym działaniem powinno być zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. To, o jakie odszkodowanie z OC sprawcy możemy się ubiegać zależy od tego, co ucierpiało w wypadku. Oprócz naprawy szkód majątkowych, czyli np. naszego samochodu, możemy wnioskować o zwrot kosztów związanych ze szkodą na osobie, czyli hospitalizacji, rehabilitacji, zakupionych leków, renty, wyrównania utraconych zarobków czy zadośćuczynienia za poniesiony ból i cierpienie.
Czy szkoda osobowa zwiększa sumę odszkodowania za wypadek z OC?
Musimy rozróżnić dwa terminy – odszkodowanie to świadczenie wypłacane za szkody majątkowe, ich wartość można zwykle bez problemu oszacować. Zadośćuczynienie natomiast to rekompensata za szkodę niemajątkową, np. za poniesiony ból i cierpienie związane z wypadkiem. Jak uzyskać zadośćuczynienie z OC sprawcy? W składanym wniosku trzeba po prostu wypisać dodatkowe szkody osobowe, skupiając się przede wszystkim na odniesionych obrażeniach i dolegliwościach, które towarzyszą nam po wypadku. Ostrzegamy jednak, że zwykle ich wycenia nie należy do zadań łatwych.